GÜNDEM

EDEBİYAT

Necip Fazıl ödülleri açıklandı: İşte ödül alan isimler: Ebubekir Eroğlu, Cihan Aktaş, Yaşar Çağbayır, Emel Özkan, Mustafa Çiftçi ve Mustafa Kutlu. Ödül dalları şöyle: Necip Fazıl Şiir Ödülü: Ebubekir Eroğlu. Necip Fazıl Hikaye- Roman Ödülü: Cihan Aktaş. Necip Fazıl Saygı Ödülü: Mustafa Kutlu. Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Emel Özkan ve Mustafa Çiftçi. Necip Fazıl Fikir- Araştırma Ödülü: Yaşar Çağbayır.

Türk edebiyat ve düşünce hayatının mimarlarından şair-mütefekkir Necip Fazıl Kısakürek adına Star Gazetesi tarafından verilen Necip Fazıl Ödülleri açıklandı.

Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Turan Karataş, Nurcan Yurdakul, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. M. Fatih Andı, şair Osman Konuk'tan oluşan jüri bu seneki ödülleri belirledi.

Necip Fazıl Ödülleri her yıl şiir, hikaye, araştırma inceleme, tercüme veya jürinin belirlediği diğer alanlarda kültürel zenginliğimize katkı sağlayan eserlere ve kişilere veriliyor. Ayrıca Necip Fazıl Saygı Ödülü ise, geçmişten günümüze eserleri ve fikirleriyle topluma ışık olmuş, edebiyat ve sanat hayatımız adına önemli çalışmalara imza atmış duayen isimlere takdim ediliyor.  

Önceki ödüller 

Eserleri ve fikirleriyle nesillere öncülük eden büyük sair ve fikir adamı Necip Fazıl’ın kültürel ve manevi mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ilki 2014 yılında verilen Necip Fazıl Ödülleri şiirde Hüseyin Atlansoy, hikayede Güray Süngü, Fikir Araştırma’da Gülru Necipoğlu, İsmail Erünsal ve Saygı Ödülü ise Nuri Pakdil’e takdim edilmişti.

2015 yılının Necip Fazıl Ödülleri ise şiirde Cevdet Karal, hikayede Sibel Eraslan, fikir araştırmada İlhan Kutluer, tercümede Senail Özkan’a verilirken Saygı Ödülü Rasim Özdenören’in olmuştu.

Tweetle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsim *

E-Posta *

İnternet Sitesi

Yorum