GÜNDEM

EDEBİYAT

Nuri Pakdil, TÜYAP Fuarındaki imza gününde Anadolu Ajansından Saliha Özdemir’in sorularını cevapladı.

Günümüz edebiyatı ve edebiyat ortamları hakkında sorulan bir soruya şöyle cevap verdi Pakdil: “Maalesef dikkatimi çeken bir yazar veya dergi yok. Hala bizim dönemin yazarlığını aşan yazarlar göremiyorum. Aşamadılar, çünkü bir ideolojiye bağlanmadılar. Sanat edebiyat dedikoduları yapıyorlar, sanat, edebiyat icra etmiyorlar. Yetişmiş insanlar değiller, kültürsüzler. Okumadan yazmak istiyorlar. Bugünkü edebiyatçılar birbirlerinin aleyhinde konuşuyorlar sürekli. Birbirlerinin kitaplarını hiç okumuyorlar.”

Kendi döneminde Cahit Zarifoğlu, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören’in birbirlerinin kitaplarını satır satır okuduklarını, titizlikle incilediklerini belirten Pakdil, bugünkü edebiyatçıların birbirinden habersiz olduklarını söyledi.  

Ünlü şair, bu zamana fuarlara, imza günlerine niçin katılmadığın da şöyle izah  etti: “Ben yıllarca fuarlara katılmadım, okurla buluşmak istemedim. Çünkü Edebiyat Dergisi’nin okuyucuları henüz oluşmamıştı. Edebiyat'tan çıkan yayınları okundukça okuyucular oluşacaktı, ben onlara güveniyordum.” Pakdil, tam olarak bu sonucu alamasa da, almaya yakın bir durumda oduğunu ifade etti.

Nuri Pakdil yeni kitapların da müjdesini verdi.  “Sınır Tanımayan Devrim Ateşi: Mektuplarım” kitabının özel bir seçki olarak yeniden basıldığını belirten sanatçı, son beş yılda kendisiyle yapılan söyleşilerin de konulara göre tasnif edilerek kitaplaşacağını söyledi. Bu kitapta, Kudüs, Mekke ve Medine’den Necip Fazıl’a kadar görüşlerinin derli ve toplu olarak yer alacağını belirtti. 

Tweetle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsim *

E-Posta *

İnternet Sitesi

Yorum