GÜNDEM

EDEBİYAT

Usta şair Süleyman Çobanoğlu, edebiyatımızın ve fikriyatımızın merkez dergisi İtibar’ın Yayın Danışmanı oldu.

İtibar dergisinin Twitter hesabından duyurulan bu gelişme edebiyat dünyasında yankı buldu.

Şiirler Çağla ve Hudayinabit adlı iki şiir kitabı bulunuyor Süleyman Çobanoğlu’nun.

İsmet Özel, Dergah dergisinin 69. sayısında (Kasım-1995) “Süleyman Çobanoğlu, Heyhat!” başlıklı bir yazı yazarak, şiirin ve şairin müjdesini vermişti.

Şiirlerini halen İtibar dergisinde yayınlayan Süleyman Çobanoğlu, Yayın Danışmanı olarak da, edebiyatın ve fikriyatın mecrasına yön vermeye devam edecek.

1 Ekim'de (2011) yayın hayatına başlayan İtibar dergisi, edebiyatımızda önemli bir boşluğu dolduruyor. Yayın Yönetmenliğini İbrahim Tenekeci’nin yaptığı İtibar dergisi, şahsiyet ve meziyetleriyle öne çıkan 90 ve 2000 Kuşağı’ndan çok sayıda yazar ve şairini bünyesinde birleştiriyor.

Bununla birlikte, edebiyatımıza genç yetenekler kazandırmayı da ilke edinip, birçok yeni isme de ürünlerini yayınlama şansı veriyor.

Şair İbrahim Tenekeci yönetiminde yayın hayatına devam eden dergi, son dönemde yeni isimlerle daha güçlü bir şekilde okuruna ulaşıyor.

Dergi, Ocak sayısında bir müjde daha veriyor. Türkiye Sevgisi İmandandır kitabının yazarı Ebubekir Kurban, ilk yazısıyla dergide yer alacak. Kurban, söze, hikmete dair yazılarına devam edecek. İlk yazının başlığı şöyle: Söz: Onlar Sözün Güzelini Söylerler.

52. sayının hazırlıklarını yapan İtibar dergisindeki bu gelişmeler, okurun ilgisinin artarak devam edeceğini gösteriyor.

Süleyman Çobanoğlu kimdir?

3 Aralık 1967’de Afyon Sultandağı’na bağlı Üçkuyu Köyü’nde doğdu. Ailesi, göçerlik ve iskân anılarının henüz canlı olduğu bir yörük ailesi idi. Babasının memuriyeti ve annesinin o henüz bir yaşındayken vefat etmesi nedeniyle, dedesi ve ninesi tarafından yetiştirildi. İlkokulu bu köyde bitirdikten sonra, Devlet Parasız Yatılı okul sınavlarını kazanarak, 1978’de Ankara Atatürk Lisesi’ne kaydoldu. Ancak, o yıllardaki anarşi ortamı ve sağ-sol çekişmesine erken yaşta katılması, Afyon Lisesi’ne nakli ile son buldu.

Çocukluğu ve uzun süren yatılılık hayatı boyunca, şiir daima baş uğraşı, tek motivasyonu oldu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğrenci iken, Dergah dergisine ilk şiirlerini gönderdi. Bu dergide 1990 Mayıs’ında yayınlanan ilk şiiri “Lamba”, gerek biçimi ve gerek Türk şiirine getirdiği yeni soluk sebebiyle heyecanla karşılandı. İlk şiirlerinden itibaren, “ölçülü ve kafiyeli” bir şiir tutumunu benimsedi; bu ısrarını halen sürdürmektedir.

1991 yılında geldiği İstanbul’da çeşitli işlerde çalıştı, Ahmet Haşim ve Necip Fazıl gibi pek çok şairin başına gelen, onun da başına geldi, bankacılık yaptı. 

1995’te yayınlanan ilk şiir kitabı “Şiirler Çağla”, şiir ortamında tartışmalara sebep oldu; etki sahibi ilk kitaplardan biri olarak edebiyat tarihimizdeki yerini aldı.

1995 yılından itibaren, Kanal 7 Televizyonunda pek çok kültür-sanat içerikli programın yapım ve sunumunu üstlendi. Günlük yazılar yazdı, şiir yayınlamaya devam etti. Kanal 7’de 1999 yılından 2009 yılına kadar yöneticilik yaptı, çeşitli programlarda yer aldı. 2004 yılında başlayan dizi yazarlığında, Kalp Gözü, Sakarya Fırat, Kızılelma gibi çok seyredilen ve uzun yıllar süren yapımlara imza attı.

2009 yılında çıkan ikinci şiir kitabı “Hudayinabit”le, şiir konusunda aldığı tutum ve açtığı yolu pekiştirmiş oldu.

Süleyman Çobanoğlu, şiir yazmaya ve yayınlamaya devam ediyor.

Sanatçının ayrıca, Yobazlığa Övgü ve Aşk ile Hain Kardeş adlı deneme kitapları zihinlerdeki tazeliğini hiç kaybetmedi.

  

Tweetle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsim *

E-Posta *

İnternet Sitesi

Yorum