GÜNDEM

...

TÜM YAZARLAR

Recep Terler > Millî Hassasiyet

Tweetle

Millî Hassasiyet

Soruyorum; ülkesini, vatanını, şu güzelim Anadolu topraklarını “Ortadoğu bataklığı” diye nitelendirenden daha aşağılık kim vardır?

Yaşadığı, nimetlendiği şu topraklara hakaret etmekten imtina etmeyen ya gafildir ya haindir fakat kesinlikle cahildir.

Anladım ki beni yazmaya zorlayan şeylerin başında millî hassasiyetlerim geliyor. Dinime, vatanıma, milletime bir laf edildiği vakit ‘Âkif gibi’ boğasım geliyor.

Bu meziyet elbette ki sadece bana has değil. Birçok dostumda da aynı hassasiyeti hissediyorum, görüyorum. Hamdolsun. Şiirle, öyküyle, romanla, nesirle, çizgiyle ve elimizdeki tüm imkânlarla kâfire, haine ve gafile karşı onurlu bir direniş bizimkisi. Tarih yazacak.

Öyle bir vakitte geldik ki, hain ve zalim olanların rahatça konuştuğu, dümene geçtiği, ardına sürüyle takipçiler edindiği bir devir bizimkisi. Devir dönecek.

Coğrafyanın kader olduğunu söyleyen İbn-i Haldun bile bu memlekette doğup da bu toprakların asaletinden nasiplenmemiş olanları görseydi belki de bu sözünden vazgeçerdi.

Rahat değiliz öyle bir derdimiz de yok fakat huzursuz olmak da istemiyoruz. Ne kadar acı, ıstırap, yokluk, yoksulluk olsa bile eğer birlik varsa huzur vardır. İnsanın, insanlığın ve milletimizin huzura ihtiyacı var.

Bir toprak parçasını memleket yapan fikir birliğidir, ruh birliğidir. Topraklarımızdaki fikir birliği yaklaşık üç asırdır akamete uğradı. Üç asırdır “memleket fikrine” sadık kalanlar ile düşman olanlar arasında amansız bir mücadele var. İşin kötüsü memleket fikrine düşman olanlar bu topraklarda azgın otlar gibi ortalığı sarmaya devam ediyor.

“İnsan kendine yapılanı affeder ama ehline yapılanı affetmez çünkü ehli emanettir” diyor değerli bir gönül adamı.

Bu vatan, bu memleket, bu topraklar, bu millet, bu fikir bize emanet. Bize emanet edilene laf edildiğinde kan tepemize sıçramıyorsa kanımızdan şüphe etmeliyiz.

Filmi başa, yazıyı başa, tarihi başa saralım. Erol Güngör hoca der ki “Bizim tarihimizde Ortadoğu’nun gerçek önemini kavrayarak buna en uygun politikayı takip eden iki deha çıkmıştı: Yavuz Sultan Selim ve 2. Abdulhamid.

Nerede Ortadoğu’ya söven biri görsem Erol Güngör hocayı doğrular derecede Yavuz Sultan Selim ve Gök Sultan Abdulhamid’e düşmanlık ve kin besliyor. Ne tuhaf şey. İşte öyle…

 

YAZARLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsim *

E-Posta *

İnternet Sitesi

Yorum